411
202232

BRICKA /BRICKBORD, tenn. Firma Svenskt Tenn Stockholm 1928.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Konturerad kvadratisk tennbricka, vardera hörnet med graverad paradisfågel i relief, stämplad med änglamärket B8. Brickan 40 x 40 cm. Benställning i bonad björk med svängda ben. Höjd 46,5 cm.

Slitage, sannolikt senare benställning.

Firma Svenskt Tenn, katalog 1929, jfr nr 1060, med ett annat underrede.