416
223798

JOSEF FRANK, sänggavel, Firma Svenskt Tenn, ca 1935.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Bambu och rotting, huvudgavel med hög stolpe. Höjd 233 (78) cm, bredd 125 cm.

Slitage, skador.

Proveniens

Ingenjör Hjalmar Olson, verksam vid Gustavsberg från 1929, fabrikschef 1937-69.

Kristina Wängberg-Eriksson, "Josef Frank - Livsträd i krigens skugga", Signum 1994, se sänggaveln avbildad i sovrummet i Hjalmar Olsons gäststuga, inrett 1935, sid 185.