Fåtölj med lös kudde klädd med Josef Franks tyg Hawaii. Bordet ovalt med lös plåtbricka lackerad i vaniljfärg, på hjul. Bordet 78 x 58 cm, höjd 58 cm.
Smärre skador och slitage. Hjulen rostanlupna. (2)
Josef Frank ritade en del rottingmöbler men Estrid Ericson tog även in andra möbler att säljas i butiken på Strandvägen.