423
228934

JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 552.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Klubbat pris
13 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Kvadratisk benställning av valnöt, rund skiva av marmor med kälad kant. Diameter 62 cm, höjd 42,5 cm.

Slitage.

Modellen formgiven på 1930-talet och kunde beställas i olika storlekar med olika skivor.