Modern Art + Design 628  –
Följ auktionen live  ⟩
Modern Art + Design 628  –
Följ auktionen live  ⟩
43
220483
Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)
Gösta adrian-nilsson, "danserskor".

"Danserskor"

Signerad GAN. Utförd 1921. Akvarell och blyerts 31 x 23,5 cm.

Utropspris:

60 000 - 70 000 SEK

6 515 - 7 600 EUR

Klubbat pris:
54 000 SEK
Proveniens

Leo Pergament, Stockholm.
Galerie Bel'Art, Stockholm.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson 1884 - 1965", 6 april–20 maj 1984, kat nr 149.
Norrköpings Museum, "Svenskt Avantgarde", 1 juni - 9 september, 1979, kat nr 27 samt avbildad i katalog.

Övrigt

Dräktskiss till Moses Pergaments balett "Krelantems och Eldeling" uppförd på Kungliga Operan i Stockholm 1928.

Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)761 36 66 33