495
222045

SUNE LINDSTRÖM, sannolikt, fåtöljer, ett par, Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-tal sannolikt.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876 - 1 050 EUR
912 - 1 090 USD
Klubbat pris
15 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Stoppad sits och rygg, klädda i randigt tyg, ben och sarg av bok. Brickmärkta NK R70521-C28588 och C265688.

Benen med slitage, senare klädsel. (2)

Tilläggslista

Formgivare Sune Lindström för NKs Trivaserie.

Redaktör Ulla Molin, "Fritidshus", Förlagsbolaget Hem i Sverige, 1966. Modellen avbildad sid 141.