502
227849

TIFFANY STUDIOS, bordsarmatur, "Three-Lily lamp", New York ca 1910.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Bronsfot med tredelad stam, godronnerad fotplatta. Under foten märkt TIFFANY STUDIOS NEW YORK 319. Skärmar i iridiserande "Favrile-glass", varje skärm signerad L.C.T Favrile, två extra glasskärmar medföljer. Höjd 33 cm, skärmarna höjd 12 cm.

Skärmarna med nagg mot infästning (en med stötskada). Senare elektrisk sladd.

Proveniens

Inköpt i New York av släktmedlem omkring år 1915. Det var ursprungligen ett par lampor, därav de extra skärmarna.

Robert Koch, "Louis C. Tiffany Glass, Bronzes, Lamps", Crown Publisher's, New York 1971. Se modell 319 avbildad sid 124.