510
192950

GILBERT POILLERAT, appliquer, ett par, Frankrike ca 1950.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Gjutjärn, patinerat och delvis förgyllt, vardera för tre ljus. Räfflade manschetter, zigzag-mönstrad kantdekor. Höjd ca 48 cm, längd 32 cm.

Slitage, elektrifiering saknas, en skärmhållare saknas, en medföljer. (2)

Francois Baudot, "Gilbert Poillerat maitre ferronier", Editions Charles Moreau 1998. Se snarlik modell avbildad på sid 212, ritad för restaurangen i Eiffel-tornet.