Arne Jones E1299
512
220650

NAPOLEONE MARTINUZZI, möjligen, takarmatur, Italien, sannolikt Venini, Murano 1930-40-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Klockformad skål i café au lait-färgat glas, lösa dekordelar i två våningar i form av blommor och blad i bärnstensfärgat glas. Höjd ca 110 cm.

Några dekordelar med nagg, extra delar medföljer.

Enligt uppgift inköpt i Venedig på 1930-40-talet.