527
225762

CARL MALMSTEN, skåp, sannolikt för NK, Nordiska Kompaniet ca 1925.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Björk, bonad och svärtad, dörrpar ovan låda, inläggningar i olika träslag av antikiserande motiv samt skepp och vasa-kärve, inredning av hyllplan, svärtad, snidad benställning. Höjd 166 cm, bredd 85 cm, djup 48 cm. Nyckel medföljer (något rostig)

Obetydligt slitage och små fanérskador.

Erik Wettergren, "The Modern Decorative Arts of Sweden", Malmö Museum 1926. Se samma modell avbildad sid 172: "Wedding- present from the people of Stockholm to the Crown Prince and the Crown Princess of Sweden".