532
224677

OKÄND FORMGIVARE, stolar, 2 + 2 st, Sverige 1920-30-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
9 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Palisander, inläggningar av stiliserad bordyr i olika träslag, stoppad klädsel i olivgrön sammetsplysch, 2 st med genombruten ryggbricka och 2 st med klädd rygg, sannolikt originalklädsel.

Slitage.

Tilläggslista

Slitage, smärre fanérskador.

Del av större salongsmöblemang, en av övriga möbler märkt med tuschstämpel: Malmö den 15. 8.1936
Gustafsson & Svensson, sannolikt grossist- eller leverantörsstämpel.