540
222550

AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Caesar", Nordiska Kompaniet 1928.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
86 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Antikpatinerad björk, svängd ryggbricka med reliefdekor av stiliserade växter och blomsterurna, svängda bakben, framben med avslutande tassar. Märkta med NK-bricka R 33232 10 6 29.

Smärre skador och slitage.

Proveniens

Möblemanget inköpt på NK:s novemberutställning år 1928.

NK- novemberutställningen år 1928.
Möbelmanget 'Caesar' utställt i NK:s paviljong på Världsutställningen i Barcelona 1929.

C Björk, T Ekström, E Ericson, "Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum 2009. Se modellen avbildad sid 84, 111.

Modellen formgiven år 1928.