546
229676

ANNA PETRUS, skrivställ, Herman Bergmans gjuteri, Stockholm 1926.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
4 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Tenn, närmast rektangulärt med lockknopp i form av lejon, glasinsatser. Signerat A. Petrus Herman Bergman Konstgj. och daterad 26/4 1926. Höjd 12 cm, längd 15 cm.

Slitage, en glasinsats med nagg.

Erik Wettergren, "L'art Décoratif Moderne En Suède", avbildad sid 34.

Hedvig Hedqvist, Richard Jacboson, Jan von Gerber, "Modernt svenskt tenn", Atlantis 2004, modellen avbildad sid 39.

Modellen visades på världsutställningen i Paris 1925 och i New York 1927.