552
215408

SKÅP, Uno Åhrén, tillskrivet, Sverige 1930-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Alm, under skivan två utdragsskivor med rostfritt stål, hyllinredning bakom dörrpar. L 90, B 40, h 85.

Fläckar, repor, smärre fanérbortfall. Knoppar och nyckel saknas.

Enl uppgift ritat av Uno Åhrén efter en skiss av Hilding Linnqvist och tillverkat av Jörgen Andersson. Del av matsalsmöblemang om; Bord, ett par karmstolar, tio stolar, silverskåp (detta skåp) med rostfri yta för varma kärl, runt barskåp med stora rostfria synliga gångjärn.