72
212127

Gideon Börje

(Sverige, 1891-1965)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 680 - 6 550 USD
Klubbat pris

Gideon Börje
(Sverige, 1891-1965)

Motiv från Skånegatan, Stockholm

Signerad G. Börje och daterad -32. Duk 82 x 65 cm.

Formgivare

Gideon Börje var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Tekniska skolan i Stockholm. Börje genomförde studieresor till Italien, Nordafrika och Paris. Han tillhörde den tredje Smedsuddskolonin, Falangen och Färg och form. Börje brukar räknas till gruppen av svenska naivister som debuterade vid slutet av 1910-talet och nämns vanligen i samma andetag som Eric Hallström och Hilding Linnqvist. ”Från Slussen i storm” är en känd målning. Börje målade främst landskapsmålningar i starka färger.