742
204039

EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike 1890-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

I form av kalla, slipat "fire-polished" överfång i gult mot ofärgat glas, påklippta blad. Signerad Cristalle d'Emile Gallé à Nancy. Höjd 15,2 cm.

Nagg på ett av bladen.

Philippe Gardner, "Emile Gallé", Balding & Mansell Ltd, Wisbech, England 1979, jfr liknande modell avbildad sid 101.