Madeleine Pyk – en samling F769
750
226768

EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Oval ovoid form, violett överfång med slipad dekor mot ljusgul fond. Signerad Gallé. Höjd 36,5 cm.

Bladnagg på skuldran, möjligen avsedd som lampfot.