Madeleine Pyk – en samling F769
786
209918

WILHELM KÅGE, tobaksburk, "Argenta", Gustavsberg 1930-tal.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
380 - 474 EUR
434 - 543 USD
Klubbat pris
5 200 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Flintgods, grön glasyr med målad geometrisk silverdekor. Signerad GUSTAVSBERG 19 3? KÅGE i guld. Höjd 23,5 cm.

Ursprungligen med inre lock, slitage, krackelyr.

Gustaf Munthe, "Argenta och farstagods", BOET 1931, modellen avbildad sid 276.