788
209919

WILHELM KÅGE, bricka, "Argenta", Gustavsberg 1927-30.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris
1 800 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Flintgods, profilerad kant, målad dekor av naken kvinnofigur i silver och guld. Signerad GUSTAVSBERG KÅGE 1930 i guld samt fabriksstämpel 1927 F9 1. Diameter 31 cm.

Guldet något nött, glasyrkrackelyr,