Arne Jones E1299
791
231979

WILHELM KÅGE, vas, i form av drakfisk, Gustavsbergs Studio 1955.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 260 - 3 800 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Farstagods, glasyr i grönt, gult och brunt. Signerad FARSTA Z. KÅGE samt studiostämpel. Höjd 40 cm.

Proveniens

Gåva från Wilhelm Kåge till konstnären Alf Jarnestad år 1956, då verksam som dekormålare och assistent till Stig Lindberg vid Gustavsbergs Studio, därefter i arv.