Vitt respektive benvitt flintporslin med målad dekor i färger, med olika motiv. Stämpelsignerade GUSTAVBERG FLINTPORSLIN LÖJA STIG L HANDMÅLAD. II (2 st), III (2st), IV (2 st), VIII (2 st), XI, XII, X samt 2 st onumrerade. Diameter 24,5 cm.
Smärre slitage, repor, en med krackelyr. (13)