874
198142

AXEL SALTO, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1957.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 500 - 17 700 EUR
16 200 - 18 500 USD
Klubbat pris
210 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Stengods, modellerad i "spirande stil", glasyr i blå nyanser samt grönt och brunt. Ristad signatur SALTO 154 B, stämplat DENMARK U i grönt samt böljemärket 2149 i underglasyrblått. Höjd 42 cm.

Obetydlig glasyrnagg på fotkanten.