PABLO PICASSO, fat, "Corrida verte", Madoura, Vallauris, Frankrike 1949.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 520 - 4 390 EUR
3 730 - 4 660 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Fajans, ovalt med reliefdekor av tjurfäktning i svart, vitt, grönt, blått och brunt. Stämplat MADOURA PLEIN FEU EMPREINTE ORIGINALE DE PICASSO. 30 x 36 cm.
Obetydligt kantslitage.
A. Ramié, nr 81, sid 52.
Modellen utförd i 500 exemplar.
×
Logga in
Kunde inte logga in