900
228574

MATTA. "Granen, grön". Gobelängteknik. 308 x 213 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
31 000 SEK

Komponerad 1949.

Något slitage, fläckar. Troligen senare fransar.

Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sidan 29.