904
225573

MATTA. "Tånga, W lätt brun och grön". Gobelängteknik. 263 x 207,5 cm.

Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1 330 - 1 520 EUR
1 520 - 1 740 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1955.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, fransar saknas.

"Tånga" komponerades till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).