922
228791

MATTA. "Ljusa plador". Rölakan. 296,5 x 203 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1 240 - 1 410 EUR
1 290 - 1 470 USD
Klubbat pris
33 000 SEK

Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Något slitage och smutsig, fläckar. Senare orientalisk fläta och fransar.