942
223624

MATTA. "Schackrutig, brun". Reliefrya. 239 x 134,5 cm.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1950.

Något ställvis hårt slitage (många av de knutna partierna), smutsig, fläckar. De något skadade kortsidornas avslutningar uppsydda på baksidan, fransar saknas.