98
231644
Ivan Ivarson
(1900-1939)

"Skymning"

Signerad I Ivarson. Duk 100 x 105 cm.

Utropspris:

1 000 000 - 1 500 000 SEK

108 578 - 162 866 EUR

Klubbat pris:
1 000 000 SEK

Göteborgs Konsthall, januari-februari 1936, kat nr 60.

Arne Stubelius, "Ivan Ivarson", 1954, jmf bild sid 97.

Övrigt

Vid mitten av 30-talet nådde Ivan Ivarson sitt koloristiska klimax där djupt ultramarinblått spelade huvudrollen med rött, grönt och gult som viktiga accenter. Motiven från denna period är ständigt återkommande; himlen, havet, jorden, kvinnan och barnet. Dessa element stod för en idealtillvaro, en dröm om naturens lustfyllda härligheter. När Ivarson 1929 kom tillbaka till Sverige efter vistelsen i Frankrike och Italien, kunde han i lugnet på Stenungsön i Bohuslän låta intrycken från utlandsvistelsen sjunka in och han fann nu sitt språk och sin kolorit som vi känner igen som omisskännligt ”Ivarsonsk”. Det var lyckliga och harmoniska år som Ivarson tillsammans med hustrun Märta och den lille sonen Per tillbringade vid havet på västkusten.

Ivarsons skildringar av är inga direkta avbildningar, snarare är målningarna fyllda av hans känslor inför den Bohusländska naturen. Han måleri bär på en expressiv ådra och målningarna är intensivt skälvande i sin koloristiska styrka. ”Skymning” tillkom med stor sannolikhet under denna första vistelse på Stenungsön. Det djupröda seglet är hissat i bohusjullen som har fin fart i den friska kvällsbrisen och i vattnets krusade yta avspeglas seglet och den seglande mannen med hatten. Himlen har färgats intensivt orangeröd av den nedgående solen och trots aftonens lugn finns en energi och frisk glädje kring den säregna västkustbåten och dess förare. ”Skymning” är ett mycket fint exempel på ett ovanligt stark expressionistiskt verk ur Ivarsons fullödiga 1930-talsproduktion.

Nuvarande ägares farfar köpte tre målningar direkt av konstnären runt 1936, i samband med utställningen på Göteborgs Konsthall. Därefter i arv inom familjen.