103
230588

ALVAR AALTO, garderob, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Vitlackerad, formpressad björkplywood, svängd dörr. Höjd 202 cm, bredd 80 cm, djup 30 cm. Nyckel finns.

Ytan renoverad, smärre slitage.

Thomas Kellein, "Alvar & Aino Aalto design", Collection Bischofsberger, Bielefeld 2004, bild sid 67.

Modellen formgiven för Paimio Sanatorium år 1932-33.