115
229095

MARC NEWSON, fåtölj, "Embryo Chair", Idée, Japan.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
23 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Blågrön elastisk neoprenklädsel, tre förkromade stålben, mattpolerade aluminiumfästen. Signerad.

Smärre slitage, söm något öppen.

Proveniens

Fåtöljen inköpt under 1980-talets slut i samband med ett vernissage på inredningsbutiken Clara på Birger Jarlsgatan i Stockholm. Vid denna tillställning var Marc Newson närvarande och signerade då detta exemplar.

Modellen formgiven år 1988 och tillverkades till en början av japanska Idée. Neopren har inte använts efter 1990.