215
229794

Dawid (Björn Dawidsson)

(Sverige, Född 1949)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Dawid (Björn Dawidsson)
(Sverige, Född 1949)

"#592", ur serien Rost 1981

Signerad Dawid och daterad 1981. Vintage. Upplaga 4. Kontaktkopierat silvergelatinfotografi, bildyta 24,5 x 19,2 cm. Ramen tillverkad av fotografen 53,5 x 43 cm inkl originalram. Ett signerat exemplar av boken "Rost - fotografier av Dawid", 1983, samt texthäfte medföljer.

Ej examinerad ur ram.

Tilläggslista

Ej numrerad 1/4, som tidigare angivits. Upplaga 4.

Leif Wigh och Dawid, "Rost - fotografier av Dawid", 1983, avbildad helsida.

"Det egentliga genombrottet för Dawid skedde i och med utställningen Rost på Fotografiska museet 1983. För första gången presenterade han ett större antal arbeten som både tematiskt och visuellt skapar en sammanhållen svit. Och det är inte enbart bilderna som utgör en grupp, utan han har tagit ett gemensamt grepp på hela presentationen, allt från ramar till katalog genomsyras av en uttalad och påtaglig konstnärlig vilja. Det är radikalt. Bildernas kalligrafiska uttryck, svarta figurer mot papperets vithet (i själva verket olika mörka respektive ljusa toner), omgärdades av en lackröd färg som återkom i ramarna, på katalogomslaget och affischen. [...]
Under de följande åren framträdde Dawid allt oftare i sammanhang vid sidan om den traditionella fotovärlden, även om också delar av den utvecklades och förnyades. Han ingick snart i den krets av utövare som formade åttiotalets unga konstscen. Den samlade aktörer från olika områden som måleri, skulptur, musik, dans, lyrik och filosofi och rörelserna över mediegränserna var många. Dawids arbeten visades på Barbar och Lido, platser för avancerad samtidskultur, men också på etablerade gallerier, konsthallar och museer i såväl Sverige som utomlands."

Niclas Östlind ur boken HYBRIS utgiven i samband med Dawids separatutställning på Liljevalchs Konsthall, 2008.

Formgivare