227
225649

Adam Fuss

(Storbritannien, Född 1961)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 360 - 6 100 EUR
4 560 - 6 390 USD
Klubbat pris
76 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Adam Fuss
(Storbritannien, Född 1961)

"Untitled", 1989

Signerad AF och daterad 1989 a tergo. Unik. Cibachrome, fotogram, bildyta 50 x 60 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Thomas Solomon's Garage, Los Angeles.
Cheim & Read, New York.

Adam Fuss är känd för sina mycket sinnliga bilder utförda som fotogram och daguerreotypier vilket är gamla och omständiga fotografiska metoder som tillämpades innan kameran uppfanns. Ett fotogram är nämligen en fotografisk bild skapad utan kamera där ett objekt exponeras för ljus mot fotopapper. Konstnären använder metoderna visionärt snarare än dokumentärt och verkar likt en alkemist eller magiker. Resultatet blir helt unika verk där bildåtergivningen ger skarpa detaljer och mjuka övergångar. Adam Fuss är en internationellt erkänd konstnär vars verk finns i åtskilliga offentliga samlingar bla Whitney Museum of American Art, New York, Museum of Modern Art, New York, The Metropolitan Museum of Art, New York och Moderna Museet, Stockholm. Just nu är han aktuell med sin femte separatutställning på Galleri Charlotte Lund och i höst återfinns några av hans verk på Borås konstmuseum som gör en utställning med Adam Fuss och Hilma af Klint.