245
220077

Youssef Nabil

(Egypten, Född 1972)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Youssef Nabil
(Egypten, Född 1972)

"Shirin Neshat, Casablanca", 2007

Signerad Youssef Nabil och daterad 2007 och numrerad 4/10 a tergo. Handkolorerat silvergelatinfotografi, 48,5 x 26 cm.

Ej examinerad ur ram.

Tilläggslista

Signerad Youssef Nabil och daterad 2007 och numrerad 4/10 a tergo.

Fotografen Youssef Nabil föddes 1972 i Kairo, men är idag verksam i New York. Nabil inledde sin karriär 1992 då han utförde arrangerade bilder i vilka hans vänner poserade ur melodramatiska scener från egyptiska storfilmer. Under senare nittiotal började han att fotografera konstnärer och vänner, både mer traditionella porträtt och mer iscensatta och drömska avbildningar där den porträtterade snarare agerade någon annan än sig själv. Detta porträtt av den världsberömda iranska videokonstnären Shirin Neshat är utfört på Nabils eget originella sätt: Handkolorerat. På senare år har Nabil inlett ett projekt med självporträtt reflekterande hans liv bortom hemlandet Egypten.