285
215945

Richard Avedon

(USA, 1923-2004)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
21 800 - 26 200 EUR
22 800 - 27 400 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Richard Avedon
(USA, 1923-2004)

"Jimmy Durante", 1970

Signerad Avedon och numrerad 5/35. Silvergelatinfotografi, bildyta 55,5 x 48 cm. Bladstorlek 60,9 x 50,7 cm.

Jimmy Durante (1893–1980) var en av Amerikas mest berömda vaudeville-artister. Med ena foten i jazzens värld och den andra i komedins, blev Schnozzola – som han kallade sig själv på grund av sin imponerande näsa – en typisk allkonstnär ur sin generation. Han spelade piano, drog skämt och agerade på film med samma lätthet och frenesi. 1934 skrev han sången Inka Dinka Doo, som därefter och för alltid blev hans signaturmelodi. Här syns Durante porträtterad av Richard Avedon (1923–2004), en av de absoluta fixstjärnorna inom modefotografin. Avedon inledde sin karriär på Harper’s Bazaar och Vogue. Hans modefotografier blev vägledande för alla fotografer och är det än idag. Så som är tydligt i detta porträtt är det personligheten som är det bärande motivet. Durante är fångad mitt i en rörelse, så som han mötte sin publik: Ett lyft på hatten, glimten i ögat och ett ironiskt leende. Richard Avedon belönades med Hasselblad Award, 1991.

Formgivare

Richard Avedon räknas som en av de riktigt stora och tongivande fotograferna inom fotohistorien. Under 1950-talet var han en av de få modefotografer som bröt sig fri från det traditionella ateljéfotot för att istället fotografera i autentiska miljöer, gärna utomhus. Hans bilder blev på så vis levande och personliga. Redan 1945 blev han rekryterad till Harper’s Bazaar av den inflytelserika art directorn Alexey Brodovitch. Från 1966 blev hans uppdragsgivare främst Vogue magazine. Med sin uppfinningsrikedom, entusiasm och känsla för stil kom han snabbt att bli ett betydelsefullt namn inom modefotografi och porträtt.
1991 tilldelades han det prestigefulla Hasselbladpriset.