305
232602

Keizo Kitajima

(Japan, Född 1954)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Keizo Kitajima
(Japan, Född 1954)

"Tokyo, 1979"

Signerad Keizo Kitajima och numrerad 1/7 a tergo. Kopierad 2008. Silvergelatinfotografi, bildyta 30 x 21 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Gun Gallery, Stockholm.

Keizo Kitajima började sin fotografiska karriär i Tokyo på 1970-talet. Där intresserade han sig för gatulivet och miljöer där den traditionella japanska kulturen mötte den moderna. Bilden ifrån Tokyo 1979 är typisk för Kitajimas produktion, snap-shots av anonyma modeller i rörelse. Flickan har fångats i det ögonblick när hon passerar fotografen på gatan. Den distanserade tonen i bilderna uppnår han genom att undvika att ha några närmare relationer till sina modeller. För att förstärka avståndskänslan mellan kamera och objekt tar han oftast sina bilder utan att titta i sökaren och drar på så vis inte modellernas uppmärksamhet till sig. 1981 vistades Kitajima 3 mån i USA där han började arbeta med färgfilm. Han fotograferade på Studio 54 och andra klubbar i Tribecca och East Village, New York. De prisbelönta bilderna skildrar subkulturer och människor i samhällets utkant såsom punkare, prostituerade och transvestiter.