Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
321
238088

Tuija Lindström

(Finland, 1950-2017)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Tuija Lindström
(Finland, 1950-2017)

"Handen", 1982

Signerad Tuija Lindström samt stämplad copyright a tergo. Vintage. Silvergelatinfotografi, bildyta 19 x 19 cm. Bladstorlek 29,8 x 23,8 cm.

Tuija Lindström och Johan Ehrenberg, "Tuija Lindström", 1989, avbildad helsida.

"Handen" återfinns i Moderna museets fotografiska samling.