340
197247
Peter Frie
(Sverige, Född 1947)

"Norwegian painting #6"

Signerad P Frie och daterad 97 a tergo. Olja på duk på trä 122 x 120 cm.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

8 801 - 11 001 EUR

Klubbat pris:
82 000 SEK
Införselmoms

Proveniens

Galleri C/O, Oslo, inköpt 4 april 1997.

Vandringsutställning, "Ars Fennica 1998", Björneborgs konstmuseum 11 oktober-15 november 1998 , Tavastehus konstmuseum 21 november 1998-17 januari 1999, Jyväskylä konstmuseum 20 februari-5 april 1999.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Myt och landskap", 1 september 2005 - 8 januari 2006, kat nr 54.

Maria Liisa Saastamoinen (red), "Peter Frie: Maisema", Ars Fennica 1998, avbildad i färg sid 66.
Peter Frie mfl, "Peter Frie: Målningar 1992-1997", Apoteksbolagets konstförenings årsskrift Nr 14 1997, avbildad sid 76.

Övrigt

Bilden målad i Båstad efter en resa till Telemark, Norge, hösten 1996.

Kontakta specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57