391
229473

"4 Composition No 2"

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris

"4 Composition No 2"

Signerad Clay Ketter och daterad 1994 a tergo. Masonitskivor, gips, spackel, trä med stålkanter, höjd 220 cm, bredd 240 cm, djup 8 cm.

Proveniens

Jay Jopling samling, White Cube, London.

"När Clay Ketter först uppmärksammades som konstnär var det med en serie målningar han kallar Wall Paintings. De är omålade gipsskivor av den typ som används för att bygga väggar, med tejp och spackel över fogarna och skruvhålen. Som både Lars Nittve och Sven-Olov Wallenstein skriver i "Clay Ketter" (2009) är Wall Paintings hantverksmässiga produktion och uttryck på många sätt en jordnära avmystifiering av det konstnärliga arbetet. Man kan delsvis se det som en Duchampsk gest (Åsa Nacking har kallat dem "Made ready-mades") som fäster betraktarens uppärksamhet på både kontextens och betraktarens roll i förvandlingen från gipsvägg till konstverk, en förvandling som den också ifrågasätter. Närmandet mellan hantverk och "High art" kan som sagt också ses som ett närmande mellan liv och konst, eller ett ifrågasättande av gränserna däremellan.
Trots att dessa målningar - i minimalistisk anda - befinner sig i gränslandet mellan måleri, skulptur och arkitektur, signalerar både titlarna och sättet på vilka de presenteras att det i första hand rör sig om måleri. Att genrebestämma verken kan tyckas ointressant, men mot en bakgrund av den postmoderna kritiken av Clement Greenbergs ideal att varje konstart ska renodla sina särdrag, så är denna radikala hybridform viktig att betona. De kan också framstå som en reduktion driven till sin yttersta spets, rent av till ett stadium före måleriet. Hur går man vidare från (vad som kan betraktas som) en slutpunkt, en nollpunkt? Ketters medvetenhet om måleriets historia utesluter varje dystopisk tro att vi verkligen sett det sista måleriet - dessa slutstationer har passerats många gånger sedan början av förra seklet. Därför är det inte förvånande att Ketter, från denna utgångspunkt, snarare har adderat än reducerat. Ketters Wall Paintings är alltså byggda väggar som lämnats omålade och därmed visar ett FÖRE måleriet. En senare serie Trace Paintings visar i stället på ett tillstånd EFTER måleriet - när väggen har blivit bearbetad, målad och övermålad och försedd med hyllor, kontaktuttag, kakel med mera som sedan avlägsnats och lämnat spår." Ur "Tecken på liv" av Magnus Af Petersens i utställningskatalog; "Clay
Ketter", Moderna Museet, 2009.