Kan inte nå servern
424
219339

Christo & Jeanne-Claude

(USA, 1935-2020)
Utropspris
1 600 000 - 2 500 000 SEK
140 000 - 219 000 EUR
146 000 - 228 000 USD
Klubbat pris
1 400 000 SEK
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Christo & Jeanne-Claude
(USA, 1935-2020)

"Orange Store Front (Project)"

Signerad Christo och daterad -65. Bläckplåt, oljefärg, textil och linoleum mm på pannå 74 x 61 cm.

Köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även införselmoms om 12 % på klubbat pris.

Införselmoms

Införselmoms (12%) tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00.

Proveniens

Henry Geldzahler and Christopher Scott Collection, USA
Eva Lee Gallery, Great Neck, USA.
Sammlung Reinhard Onnasch, Berlin.
Privat samling.

Övrig information

Christo Vladimirov Javacheff föddes i Gabrovo, Bulgarien i en väletablerad och kulturellt intresserad familj. Hans hustru Jeanne-Claude Denat de Guillebon (1935-2009) föddes i Casablanca, Marocko i en fransk militärfamilj. I över 50 år arbetade de båda konstnärerna framgångsrikt tillsammans i det så kallade ”Team Christo”. Deras gigantiska och häpnadsväckande konstprojekt med förpackningar (Wrapping) av stads- och landskapselement har givit dem världsberömmelse. De bemästrade hela den kreativa processen från idé till förverkligande och dokumentation.

Paret träffades redan 1958 i Paris, där Christo hade kommit i kontakt med den västeuropeiska konsten i form av Nouveau Réalisme. De bosatte sig permanent i New York 1964 och använde staden som utgångspunkt för konstprojekt som tagit dem över så gott som hela världen. Samma år startade Christo serien Store Front, vilken bestod av arkitektoniska skulpturer, där fönster och dörrar täcktes med papper eller draperades med tyg. Dessa Store Fronts var en fortsättning på de butiksfönster som utfördes åren innan: Show Cases och Show Windows. Det som finns bakom de insvepta fönstren och dörrarna döljs för betraktaren, vilket förbryllar och skapar nyfikenhet. Till skillnad från tidigare verk använde Christo i dessa skapelser både det inre som det yttre rummet. De tre första Store Fronts utfördes till utställningar i New York, Paris och Toulouse. Därefter skapades Orange Store Front och Yellow Store Front, till dessa båda projekt använde Christo bland annat äldre träpaneler, dörrar och beslag från rivningshus på Nedre Manhattan, vilket gav dem en medvetet ålderdomlig karaktär. Serien avslutades med konstprojektet Corridor Store Front, som visades på den internationella utställningen Documenta 4 i tyska Kassel 1968. Installationen sträckte ut sig över en yta på 140 m²

Innan Christos projekt förverkligades i naturlig storlek växte den konstnärliga idén fram i förberedande skisser, collage, teckningar och skalenliga modeller. Dessa konstverk utförda i Christos ateljé skall betraktas som de viktigaste stegen i den kreativa processen. De har alla ett eget värde och dokumenterar projektets konstnärliga utveckling. Detta aktuella verk Orange Store Front (Project), daterat 1965, är ett av de centrala inledande studierna för Orange Store Front.

Verket har ingått i Henry Geldzahler och hans partner Christopher Scotts Samling. Henry Geldzahler (1935-1994) var den legendariske utställningskommissarien på Metropolitan Museum of Art i New York i slutet av 1900-talet, tillika konsthistoriker, -kritiker och -samlare. Hans nära relation med flera av den moderna konstens främsta utövare gav honom en unik position i New Yorks konstkretsar. I slutet av 70-talet utnämndes han av New Yorks borgmästare till stadens ”Commissioner of Cultural Affairs”.

Pierre Olbers Saint Bellies
Konsthistoriker

Formgivare

Christo (född Christo Vladimirov Javacheff), bulgarisk konstnär och Jeanne-Claude (född Jeanne-Claude Denat de Guillebon), var ett gift par som skapade konst. Javacheff bedrev studier mellan 1953-1956 vid akademin I Sofia, varefter han fortsatte till konstakademin i Wien. Bara efter en termin reste han vidare till Paris 1958, där han levde statslös, eftersom han hade flytt från Bulgarien och förlorat sitt medborgarskap. Han försörjde sig på porträttmåleri, vilket han ansåg vara likvärdigt med prostitution. 1958 mötte han sin blivande fru Jeanne-Claude och tillsammans skapade de ”miljökonst”. De har ”packat in” Riksdagshuset i Berlin, Pont Neuf i Paris, det 39 km långa Running Fence i Kalifornien och The Gates i New Yorks Central Park. De förnekar att deras projekt innehåller någon djupare mening annat än just projektets omedelbara estetiska effekt. Avsikten är bara att skapa ett annorlunda sätt att uppleva kända ”landskap”. Det finns inget bevarat konstverk endast de förberedande teckningarna, collagen, som givit deras konst en legendarisk karaktär. Projekten signerades bara "Christo" framtill 1994 då man även började benämna verk från 1961 och framåt som utförda av "Christo and Jeanne-Claude". Jeanne-Claude föddes i Casablanca. Hon utbildade sig i Frankrike och Schweiz och tog en examen i latin och filosofi 1952 från Unversitetet i Tunis. Jeanne-Claude avled 2009.

Läs mer