434
216735

Aris Kalaizis

(Tyskland, Född 1966)
Utropspris
100 000 - 140 000 SEK
8 720 - 12 200 EUR
9 120 - 12 800 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Aris Kalaizis
(Tyskland, Född 1966)

"Fargo" II

Signerad Kalaizis och daterad 2002-2003 a tergo. Duk 150 x 180 cm.

Maerz Galerie, Berlin/Leipzig

Scenen är mycket dramatisk. Man riktigt känner doften av rädsla och aggressivitet. Två människor tycks slagna till marken, en man står över dem i en anfallande pose. Strax bakom en äldre man som lugnt blickar ut från bilden. Bilddjupet är grunt och slutar tvärt med det välkända mönstret för det vi i Sverige kallar för Gunnebo-stängsel. Aris Kalaizis utför sina målningar med fotografier som utgångspunkt och det är just denna känsla som han är ute efter. Det oförklarade och oavslutade. Det vi ser är ytterst verkligt, realistiskt skildrat, men ändå utan ledtrådar. Som i en orolig dröm. Kalaizis konst förknippas med den så kallade New Leipzig School, som kännetecknas av en realism, men med abstrakta kvaliteter och med teman som berör Tyskland efter återföreningen. Aris Kalaizis deltog förra året med sina målningar på Arkitekturbiennalen i Venedig.