442
215336

Anette Harboe Flensburg

(Danmark, Född 1961)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Anette Harboe Flensburg
(Danmark, Född 1961)

"Untitled # 3", ur serien Walls of Paper

Signerad Anette H Flensburg och daterad 08. Duk 120 x 180 cm.

Proveniens

Galleri Andersson/Sandström, Stockholm.

Galleri Andersson/Sandström, Stockholm,"Walls of paper", 13 november - 19 december 2008.

Anette Flensburg experimenterar med motiv som ifrågasätter vår uppfattning av vad som är verklighet och hur måleriet kan nå en icke representativ realitet. Det vanligaste motivet är ödsliga rum som ser ut att vara en sorts scenografi – vilket det också är. Anette H Flensburg bygger nämligen små modeller av sina rum som hon sedan ljussätter och fotar av. Utifrån detta gör hon sedan sina oljemålningar. Flensburg är en konstnär som bemästrar den måleriska tekniken med ytor som nästan blir fotografiskt exakta. Untitled #3 tillhör en serie målningar med samlingstiteln ”Walls of paper” som visades på Galleri Andersson/Sandström 2008. Motiven är rum som vid första anblicken verkar övergivna; romantiskt skimrande scentablåer som tvärtemot teaterns scener saknar skådespelare. Målningarna har något magiskt över sig, just för att ingenting händer, men vad som helst kan hända. Rummen är förvisso tomma, men det är ingen brist på aktivitet tack vare de starkt mönstrade tygerna och materialen som dekorerar rummen. Rörelsen finns lika mycket i väggarna som liksom speglar reflekterar det övriga rummet.