Madeleine Pyk – en samling F769
506
220497

Olle Schmidt

(Sverige, Född 1960)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Olle Schmidt
(Sverige, Född 1960)

"Alkemisterna"

Signerad Schmidt och daterad 06-07 a tergo. Pannå 53 x 100 cm.

Proveniens

Galleri Niklas Belenius, Stockholm.

Örebro OpenART 2008, Örebro, målningen återgavs i storformat på en byggnad i centrala staden under utställningen.

Pedagogiska magasinet, 2009:4, där Olle Schmidt var temakonstnär. Avbildad i färg sid 46-47.