116
222049

Albert Theodor Gellerstedt

(Sverige, 1836-1914)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Albert Theodor Gellerstedt
(Sverige, 1836-1914)

"Sjöbodar", Faludden, Gotland

Signerad A.T.G. och daterad Faludden, Gotland 1867. Akvarell 7,5 x 12,5 cm.

Proveniens

Tidigare i direktör I. Dorns samlingar, Malmö (från omkring 1931).
Därefter i arv.
Privat samling (från 2010).

Stockholm, "Albert Theodor Gellerstedt. Minnesutställning anordnad av Svenska Konstnärers Förening", 1915, kat nr 31.

Harald Schiller, "A.T. Gellerstedt", SAK, 1931, omnämnd sid 118-120, avbildad helsida i färg, motsida 120.

Harald Schiller ägnar, inte mindre än, två sidor åt denna akvarell och anser att den visar Gellerstedt som en föregångsman i utvecklingen av det svenska friluftsmåleriet: "Motivet är mycket enkelt: några vita fiskarhus med det blå havet i bakgrunden. Framför ligger en grönskande hed, över vilken en svagt blå himmel breder sig. Men i den enkla, sparsamt färgbehandlade bilden har Gellerstedt fått en rymd och ett perspektiv, vilka äro förvånandsvärda. [...] I bilden av Faludden har Gellerstedt använt det maner, som han redan allt framgent skulle behålla. Han målar med vid och öppen förgrund, med långa svepande linjer, vilka fördjupa perspektivet och ge landskapet vidd. [...] Allt är anlagt på att få fram rymden och luften, dagrarnas spel över det brun-gul-gröna landskapet".

Schiller fortsätter: "Med lekande lätt handlag målar han vått i vått, med största möjliga undvikande av täckfärg. Han får därigenom fram den duniga luft, som ger hans akvareller dess charm. Genom utslagningar i vitt når han en oändlig rymdverkan. [...] Hans gnistrande teknik når i dessa slättlandskap sin yttersta verkan. [...] I dessa akvareller, med deras öppna förgrunder mot långt bort förtonande landskap, har Gellerstedt nått ett oförlikneligt mästarskap".

De flesta av Gellerstedts akvareller finns idag i museal ägo; Nordiska Museet, Nationalmuseum och Kungliga Biblioteket.