1320
198697

SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rektangulärt med rik förgylld och lackerad dekor av palatsscener. Invändigt inredd med fack. Mått 70x64x42,5 cm.

Slitage, torksprickor, färgbortfall.

Proveniens

Compare similar at Kina Slott, Drottningholm.

Compare: Åke Setterwall, Stig Fogelmarck & Bo Gyllensvärd, Kina slott på Drottningholm, p 144-147.