1491
225469

GRÄDDKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
527 - 703 EUR
560 - 746 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Efter europeisk form. Dekor i emaljfärgerna gult och lila. Troligtvis efter design av Cornelis Pronk. Höjd 14,3 cm.

Slitage.

The Chinese porcelain company. A dealer´s record 1985-2000. 2000. Sid 147.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

364. Tapio Wirkkala, fat, laminerad björk-plywood, Finland 1950-tal.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
14 000

ditt bud
Aktuellt bud:
14 000 SEK