1507
238577

FAT, vapenporslin. Qing dynasti ca 1735-40.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 390 - 5 270 EUR
4 660 - 5 600 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Dekor i grisaille och guld av Svenska Riksvapnet och vyer över Stockholm, Gamla Staden med Storkyrkan och Riddarholmskyrkan, Norrmalm med Jakobskyrka, Hedvig Eleonora; Kastellet och Södermalm med Katarina kyrka. På redden svensk ostindiefarare och några holländska skepp. Diameter 41,5 cm.

Lagning, kantnagg, slitage.

Proveniens

Del av en före 2005 okänd kunglig servis- en gåva till Fredrik I av Ostindiska Kompaniet eller direkt beställd av hovet.

Myrdal, Eva (ed), Mittens rike, Östasiatiska Museet, sid 18.
Jfr Wirgin Jan, Från Kina till Europa, sid 148, bild 159.