181
218238

Axel Petersson Döderhultarn

(Sverige, 1868-1925)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Axel Petersson Döderhultarn
(Sverige, 1868-1925)

Gubbe och gumma (ur "auktionsgruppen")

Par ur "Auktionsgruppen". Mannen är signerad Axel Petersson och stämpelsignerad Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn samt daterad 1903. Höjd 29,5 cm. Kvinnan är stämpelsignerad Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn samt med påskrift "egenhändig gåva julen 1917 (?)". Snidat och delvis bemålat trä. Höjd 28 cm.