236
238399

VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 273,5 x 436,5 cm. Flandern 1600-talets andra hälft.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 720 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Stor polykrom figurscen med gästabud med härskare och uppvaktning. Bordyr med blomranka. Randmönstrade lisièrer. Ull och silke. Fodrad.

Ställvis slitage, fläckar, kompletteringar, lagningar, smärre skador.

Proveniens

Rydsgårds gods.