239
240231

BRODERI OCH BEMÅLNING. Kina 1800-tal. 210 x 48 cm.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
52 000 SEK

Bemålning och broderi av polykromt landskap med beridet sällskap, tält och mur.

Något slitage, något gulnat, fläckar.

Proveniens

Emil Nissen som startade Malmö chokladfabrik och vars svärfar, Peter Karberg, hade import-exportfirma i London och Hongkong.