241
221718

ANTIK BACHSHAISH. 457 x 356,5 cm.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 720 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
180 000 SEK

Terrakottafärgad spegel med sju medaljonger, stiliserade blommor och blad. Mellanblå inramning och hörn med växtornament och fåglar. Bred benvit huvudbård med stor palmettranka, en kortsida med smalare bård och med blommönster.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador, malskador och lagningar. Något skadade kortsidor.

Proveniens

Nuvarande kundens farföräldrar.